אדם טל: ״מה מצאו עליי בתחקיר של ערוץ 13?״

אז זה התחיל במצלמה בפרצוף.

אני יושב במאופן ספייס בוויוורק, שבה ממוקם המשרד שלי, ומסתכל הצידה לקלוט מצלמה ענקית ולידה בחור ששואל ״אתה אדם טל?״.

״כן״, אני אומר ומושיט יד ללחיצה.

״איך אתה ישן בלילה?״

עונת התחקירים

אחרי 5 דק׳ של שאלות ״נוקבות״ (בעיקר לגביי הרגלי השינה שלי) ובלי שום מענה חזרה לשאלות שלי, הכתב עזב (יותר נכון הועזב ע״י צוות וויוורק כי הוא הפר את המדיניות של המקום), והודיע לי בוואטסאפ שיש לי שעתיים למסור תגובה לכתבה שתעלה עוד באותו ערב.

היה ברור שהכתב הגיע עם סיפור בראש (שיש הרבה תביעות, תלונות על אדם טל וכו׳…), ולא נתן לעובדות לבלבל אותו, או להרוס את הנראטיב שהוא בנה. השאלות שלו נועדו להוציא ממני 2-3 משפטים שיהיה אפשר לערוך בכתבה בצורה לא מחמיאה, וזהו.

אז מה מצאו עליי בתחקיר?

בקיצור נמרץ? כלום.

הכתבה התבססה על שני תלמידים לא מרוצים, שביקשו החזר כספי על קורס שהם רכשו מאיתנו ובחרו לא להתחיל. החוק קובע שעל קורסים פרונטליים יש לבקש החזר כספי לפחות 14 יום לפני תחילת הקורס, והם ביקשו מאוחר מידי, ולכן לא קיבלו החזר כיוון וכבר היו לנו עלויות בגינם.

עם אחד התלמידים שדיבר בכתבה, אליהו שחף, אחלה גבר שנקלע למצב בשל אי הבנה מצערת, פתרנו את העניינים ברוח טובה, לאחר שבימ״ש קבע שפעלנו כשורה והטיל את האחריות על ספק חיצוני (שעכשיו חייב לנו 17,500 ש״ח כפיצוי).

אין לנו מושג מי התלמיד השני בגלל הטשטוש (אנחנו תוהים אם זה באמת תלמיד עם סיפור אמיתי…).

מה הם אומרים שלא בסדר?

מכיוון והחומר לכתבה היה דל, לא היה להם מנוס מלהשתמש בחלקים הכי מביכים של ה״ראיון״ איתי, שבהם אני מגמגם (קורה לכל אחד שחודרים לו לפרטיות עם מצלמה בפנים בלי הכנה) ונסיון לערוך את זה כאילו אין לי תשובות.

כדי לגרום לכתבה להשמע כמו סיפור, הם חיברו פאזל מוזר שמדבר על כך שבתחום ה״שיווק הרשתי״ (תחום שאני שונא ולא נוגע בו, אני עוסק בשיווק שותפים, אם כבר…), ישנן הבטחות להתעשרות בין-לילה (שזה נכון ומגעיל).

הם ניסו לייצר תמונה כאילו התלמידים בכתבה נפלו בהבטחות של התעשרות בין-לילה, ואז לא הצליחו בקורסים שלנו, אבל הסתירה הפנימית היא שהם בעצמם אומרים שהם לא עשו את הקורסים והויכוח איתנו היה רק על ההחזר הכספי (שבו כאמור, בימ״ש קבע שאנחנו צודקים).

אז איך זה נגמר?

כאמור, עם תלמיד אחד מהחבר׳ה בכתבה סגרנו הכל ברוח טובה, ואנחנו בקשר טוב ונעים (הוא אחלה גבר). עם השני אין לנו מושג, ועכשיו המתחרים שלנו מנסים לקדם את הכתבה הזו בגוגל כדי לפגוע במוניטין שלנו.

התלמידים שלנו יודעים שהכל שטויות, ושלחו לנו כמות עצומה של פרגונים (ואפילו יצאו להגנתנו בתגובות, אבל כמובן שהספקנים מניחים שמדובר בתגובות מזוייפות שלנו.. אי אפשר להלחם בזה).

צפו בעצמכם: התחקיר המלא

ניתן לראות את התגובה שלי לכל טענה שלהם בוידאו, או פה: תחקיר ערוץ 13 – אדם טל.

בגדול קל לראות ש:

  1. ציטטו את נדב חודורוב הנהדר, על ״שיווק רשתי״, תחום שאנחנו לא עוסקים בו. (והוא צודק במה שהוא אומר, תחום נוראי)
  2. ציטטו את המועצה לצרכנות (שאנחנו עובדים איתה ומתייעצים איתה) על נושא ה״חוזה״ שאינו רלוונטי לנושא
  3. דיברו על הבטחות להתעשרות בתחום ה״שיווק הרשתי״ (שׁכאמור אנחנו לא עוסקים בו)
  4. ואמרו ששני תלמידים שלנו לא קיבלו כסף חזרה על קורס שהם לא עשו (הודות לאי הבנה באחריות ספק חיצוני שלנו, שפתרנו בכיף וברוח טובה)

מסקנות

מבאס ש״תחקרים״ נעשים בכזו חפיפיות ישראלית, ביום וחצי ובלי בדיקה אמיתית ומעמיקה של הטענות ויוצרות נזק תדמיתי.

אם אתם מוטרדים מהתחקיר עליי, אתם מוזמנים לבוא ולבדוק אותנו בעצמכם ולקבל תשובה לכל שאלה שמטרידה אתכם. ניתן לשאול פה: askadam@adamtal.com.

בנוסף, תחקירים קודמים של תכניות קצת יותר רציניות – אברי גלעד, הצינור, וערוץ 12 – מראים תמונה הפוכה של תחום מדהים ותלמידים שלנו שפורחים ומצליחים, ניתן לצפות בהם כאן.